Πολλά συγχαρητήρια στη Σοφία-Ερμίνα Τσίντζογλου, μαθήτρια της Ε΄τάξης του σχολείου μας βραβεύτηκε στην 1η Ολυμπιάδα Παιδικής Ζωγραφικής.
H Παιδική Πινακοθήκη Ελλάδας με αφορμή τον εορτασμό των 130 χρόνων από τα εγκαίνια του Ζαππείου Μεγάρου και στα πλαίσια των Ολυμπίων 2018, διοργάνωσε την Τελετή της 1ης Ολυμπιάδας Παιδικής Ζωγραφικής.
Η «1η Ολυμπιάδα Παιδικής Ζωγραφικής» διεξήχθη στην Ελλάδα, στην Κύπρο και σε χώρες της ομογένειας προσκαλώντας όλα τα ελληνόπουλα ανά την υφήλιο να φιλοτεχνήσουν έργα που ασπάζονται τις πανανθρώπινες αξίες και τα ύψιστα ιδεώδη, που ως λίκνο πολιτισμού, πρώτη δίδαξε η χώρα μας. Η συμμετοχή στην Ολυμπιάδα είχε τεράστια απήχηση, αφού το πρόγραμμα απευθυνόταν σε όλα τα εκπαιδευτικά ιδρύματα της α/βάθμιας και β/βάθμιας εκπαίδευσης της χώρας μας, αλλά και στις χώρες της ομογένειας, συγκεντρώνοντας 21.000 περίπου έργα!
Related Articles
Σεμινάριο στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Πολίχνης με τίτλο: «Σχεδιάζοντας μια εναλλακτική σχολική γιορτή. Το παράδειγμα της 25ης Μαρτίου» Με εισηγήτρια την κα Δέσποινα Παράσογλου, δασκάλα του 1ου Δημ. Σχ. Πολίχνης,...
[one_half] Ο αγαπημένος μας φύλακας έφυγε Κύριε Παντελή γιατί φύγατε; Χωρίς εσάς το σχολείο είναι άδειο από χαρά. Κύριε Παντελή χωρίς εσάς το σχολείο είναι απροστάτευτο. Μας λείψατε και ευχόμαστε...
Η Διευθύντρια και σύλλογος διδασκόντων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πολίχνης εύχεται στους μαθητές, στους γονείς τους αλλά και σε όλο τον κόσμο Καλή Ανάσταση - Καλό Πάσχα!