Σεμινάριο – «Σχεδιάζοντας μια εναλλακτική σχολική γιορτή. Το παράδειγμα της 25ης Μαρτίου»

Σεμινάριο στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Πολίχνης με τίτλο:
«Σχεδιάζοντας μια εναλλακτική σχολική γιορτή. Το παράδειγμα της 25ης Μαρτίου»

Με εισηγήτρια την κα Δέσποινα Παράσογλου, δασκάλα του 1ου Δημ. Σχ. Πολίχνης, η Διεύθυνση ΠΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης δια της Υπεύθυνης Πολιτιστικών Θεμάτων, κας Βιργινίας Αρβανιτίδου πραγματοποίησε επιμορφωτικό βιωματικό σεμινάριο σε 150 εκπ/κούς της Α/θμιας εκπ/σης διαφόρων ειδικοτήτων.

Λόγω του μεγάλου αριθμού ενδιαφερομένων το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε σε δυο ημερομηνίες την Τετάρτη  27/1/16 και την Τρίτη 2/2/16 .

Σκοπός του σεμιναρίου ήταν η δημιουργική αξιοποίηση τεχνικών του εκπαιδευτικού δράματος στην κατεύθυνση του κριτικού γραμματισμού των παιδιών με απώτερο στόχο την προετοιμασία μιας εναλλακτικής σχολικής γιορτής, η οποία αφενός θα εμπλέκει δυναμικά και δημιουργικά τα ίδια τα παιδιά και αφετέρου θα συμβάλει στην αποτελεσματικότερη κατανόηση των βαθύτερων νοημάτων τέτοιων σχολικών δράσεων.

Το ενδιαφέρον των συναδέλφων ήταν εντυπωσιακό, ενώ οι ερωτήσεις και οι σημειώσεις έδιναν κι έπαιρναν.

Ανάμεσα στ΄άλλα τις εντυπώσεις κέρδισε και το νεόδμητο σχολικό κτίριο με τις σύγχρονες υποδομές κι εγκαταστάσεις του!!!

άρθρο σχετικό με το σεμινάριο

About Δέσποινα Παράσογλου

Δασκάλα του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πολίχνης ...