Πρόγραμμα Σχολικής Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης «Οδυσσέας 2021»

Με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνουμε τη συμμετοχή μας στο Πρόγραμμα Σχολικής Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης «Οδυσσέας 2021»- ΤΠΕ και Δημιουργικότητα στο Σύγχρονο Σχολείο.

Στο πλαίσιο του προγράμματος «ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2021» συμμετέχουν 2.600 μαθητές, 222 εκπαιδευτικοί από 148 τάξεις και 112 δημοτικά σχολεία από την Ελλάδα και την Κύπρο. Το 1o Δημοτικό Σχολείο Πολίχνης συμμετέχει στο πρόγραμμα με την Ε1 τάξη και τον εκπαιδευτικό Κάτσο Σπύρο. Συνεργάζεται με την Στ τάξη του Δημοτικού Σχολείου Λαγκαδικίων. Οι τηλεδιασκέψεις θα πραγματοποιηθούν στο διάστημα μεταξύ Μαρτίου και Ιουνίου 2021.

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα που στοχεύει στην ανάπτυξη της κριτικής σκέψης των παιδιών με την αξιοποίηση της τεχνολογίας και της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης! Το πρόγραμμα τέθηκε υπό την Αιγίδα της Προέδρου της Δημοκρατίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου.