28η Οκτωβρίου – ΟΧΙ – Η γιορτούλα μας και η παρέλαση

Πλήθος κόσμου, μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς παρακολούθησαν τη γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940, που ετοίμασαν οι μαθητές της Δ΄τάξης με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών της τάξης κας Παπαξενίδου και κας Δήμου καθώς και με τη μουσική επιμέλεια της μουσικού κας Αχιλλέως.Το «ΟΧΙ» είναι το μέγιστο κατόρθωμα της ενότητας και αποφασιστικότητας των Ελλήνων. Είναι σταθμός με βαθύ νόημα γιατί θα συμβολίζει αιώνια την πάλη του δίκαιου με το άδικο, την πάλη για την αρετή και τα ανθρώπινα δικαιώματα. Η 28η Οκτωβρίου θα παραμείνει πάντα μια ζωντανή δύναμη κι ένα μεγάλο κεφάλαιο στην ιστορία του ελληνικού έθνους. Είναι χρέος και καθήκον μας να θυμόμαστε τις θυσίες των προγόνων μας.

Η παρέλαση των παιδιών της ΣΤ και Ε τάξεων με τον εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής κ. Καθαρόπουλο.