Τα μοτίβα και οι αριθμοί του Fibonacci

Τελειώνοντας η σχολική χρονιά , είπαμε να ασχοληθούμε με την μαγεία των αριθμών , τα μοτίβα ,να γνωρίσουμε τον περίφημο αριθμό  Φ=1,618…, να μιλήσουμε για τον Πυθαγόρα ,τον πατέρα του αριθμού, για τον γλύπτη Φειδία που έκανε εφαρμογή του αριθμού στα γλυπτά του Παρθενώνα. Ήταν ο πρώτος που χρησιμοποίησε τον κανόνα της χρυσής τομής για αυτό και η χρυσή τομή (αριθμός Φ) πήρε το όνομά της από αυτόν. Αργότερα τον χρησιμοποίησαν και άλλοι λαοί. Ο Πυθαγόρας υποστήριζε ότι η χρυσή τομή αποτελεί μία από τις κρυμμένες αρμονίες της φύσης. οι μαθητές έφτασαν στο σημείο να την θεωρούν θεόπνευστη. Τέλος μιλήσαμε για τον περίφημο  μαθηματικό Fibonacci (1170-1250μ.Χ), που έμεινε στην ιστορία για την περίφημη ακολουθία του και για την εισαγωγή στην Ευρώπη του αραβικού δεκαδικού συστήματος  αρίθμησης , καθώς και άλλων καινοτομιών σε μια σκοτεινή εποχή για τις επιστήμες.

Η σπείρα του Fibonacci

20160608_133920